Staff Week w Tampere (20-24.03.2023)

W dniach 20-24 marca uczestniczyłyśmy w Staff Week'u w University of Applied Sciences w Tampere (Finlandia). Wydarzenie, zorganizowane z rozmachem dla ponad 500 osób, dało nam okazję do lepszego poznania jak funkcjonuje system szkolnictwa wyższego zwłaszcza pod kątem współpracy międzynarodowej, w Finlandii - najszczęśliwszym kraju na świecie. W ciągu tygodnia odbyły się liczne seminaria, dyskusje panelowe, prezentacje i warsztaty, jak również sesja plakatowa.

Wydarzenie podzielone było na dwie ścieżki: dla kadry dydaktycznej oraz kadry zarządzającej w edukacji.

Wymiana kontaktów i doświadczeń odbywała się w bardzo zróżnicowanym, międzynarodowym gronie. Każda z nas zaprezentowała własne doświadczenia w formie prezentacji: Preparing ESP and Academic English materials – an ongoing challenge (Natalia Szymaszek) oraz Noticing progress with advanced EFL students (Dorota Lubińska-Pyla).

Wśród uczestników byli przedstawiciele większości krajów europejskich, a także goście z zakątków tak odległych jak Chiny czy Australia. Drugiego dnia konferencji wystąpienie wygłosił minister spraw zagranicznych Finlandii,  Pekka Haavisto.

Motywem przewodnim było odnowienie kontaktów, '(re)connecting', pomiędzy instytucjami i wykładowcami w dobie post-pandemicznej. Podobne pytania pojawiały się na wielu sesjach i wykładach. Jak w obecnej sytuacji, kiedy mamy do czynienia ze zmęczeniem technologią, promować i projektować współpracę, wirtualną lub hybrydową, pomiędzy uniwersytetami?  Jakich narzędzi cyfrowych używać? Jak wciąż rozwijać kompetencje cyfrowe studentów i wykładowców? Jak zaprojektować współpracę międzynarodową, aby promować proaktywność, interdyscyplinarność oraz umiejętności przydatne dla absolwentów w ich przyszłym życiu zawodowym?

Temat sztucznej inteligencji w edukacji był również mocno obecny i dyskutowany na konferencji. Jak używać jej w sposób krytyczny i kreatywny? Jak nadążać za coraz szybciej postępującymi zmianami? Czy jest sens zakazywać sztucznej inteligencji na uniwersytecie?

Samo miasto Tampere urzekło nas pięknym położeniem, na styku dwóch jezior, oraz otwartością mieszkańców i łatwością przemieszczania się. Na pewno tam jeszcze wrócimy, choć może dla odmiany w porze wiosenno-letniej.

Dorota Lubińska-Pyla, Natalia Szymaszek

Polecamy również
Spotkanie z Amelią VanderLaan, Konsul ds. Kultury i Edukacji, Konsulatu Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie

Third Kraków Language Teaching Staff Training Week