Collaboration in the Teaching and Learning of Legal English 2019

21 września 2019 Jagiellońskie Centrum Językowe UJ we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Angielskiego Języka Prawniczego (EULETA) zorganizowało warsztaty glottodydaktyczne
więcej o Collaboration in the Teaching and Learning of Legal English 2019

Best UJ Presentation 2019

11 kwietnia 2019 roku odbyła się czwarta edycja konkursu Best UJ Presentation organizowanego w ramach Tygodnia Jakości Kształcenia w Uniwersytecie Jagiellońskim.
więcej o Best UJ Presentation 2019
publikacje

Designing English for Specific Purposes (ESP) courses is a challenging task. The teacher often has to cope with time constraints, shortage of resources as well as his or her insufficient knowledge of a given field of study. Students enrolled in a course are often consulted about the source of materials for instruction. The process of developing ESP tasks can be made easier and less time-consuming by means of employing student-generated communication activities which draw on learner-based approaches to teaching.
więcej o Student-generated Communication Activities in an English for Specific Purposes Course