Przejdź do głównej treści

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Integracyjny Kurs Języka Polskiego

Integracyjny Kurs Języka Polskiego

Przyjechali z Łucka, Kijowa, Zaporoża, Irpienia, Krzywego Rogu i innych ukraińskich miejscowości. Ci, którzy zamieszkali w Krakowie, mogą uczestniczyć w kursach prowadzonych w Jagiellońskim Centrum Językowym przy ul. Ingardena, jeżeli tylko zdążyli na czas uzyskać wiadomość o kolejnej powstającej grupie. Jeśli zabrakło miejsc, mogli zapisać się na długą listę oczekujących na kolejne edycje.

Reakcja osób nauczających w Jagiellońskim Centrum Językowym była błyskawiczna. Koncepcję i program kursu zdalnego stworzyła, jeszcze pod koniec lutego 2022 roku, starsza wykładowczyni języka niemieckiego Irena Szpuler-Dirak wraz ze studentami uczestniczącymi na co dzień w kursach językowych JCJ (...) Wraz z koleżankami z innych zespołów językowych stworzyła zestawy lekcji na potrzeby jedynego w swoim rodzaju programu: Integracyjnego Kursu Języka Polskiego, który po ogłoszeniu na stronie i w mediach społecznościowych JCJ rozpoczął się 21 marca 2022 (...) Od pierwszych dni marca 2022 roku zaczęli zgłaszać się kolejni lektorzy i lektorki JCJ oraz zaprzyjaźnieni nauczyciele, chętni, by prowadzić kursy stacjonarnie. W sumie osiem osób zobowiązało się poprowadzić 30-godzinne programy zajęć, a po ich zakończeniu rozpocząć kolejne (...) Na ofercie kursów języka polskiego nie poprzestaliśmy. Udało nam się zatrudnić nauczycielkę języka angielskiego i tłumaczkę języka polskiego, Olgę Mykhajlovich, która prowadzi kursy języka ukraińskiego dla Polaków.

Pozytywne skutki wojny nie istnieją. Jeśli jednak zaliczyć do efektów wojny to, że w ciągu jednego miesiąca w Jagiellońskim Centrum Językowym zaczęliśmy uczyć jednocześnie języka ukraińskiego i polskiego, to takie skutki akceptować będziemy tak długo, jak będzie trzeba. 22 kwietnia 2022 odbyło się wielkanocne spotkanie świąteczne dla naszych ukraińskich słuchaczek, słuchaczy i ich rodzin. Gośćmi byli: konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj, prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Armen Edigarian, dyrektor małopolskiego Oddziału PCK Małgorzata Pyka oraz przedstawicielka Urzędu Miasta Krakowa Antonina Białek. Poczęstunek oraz paczki podarunkowe ufundował PCK. W trakcie spotkania padło wiele ważnych słów. Konsul generalny Ukrainy podziękował za zaangażowanie środowiska akademickiego UJ w pomoc osobom przybyłym z Ukrainy i podkreślił znaczenie życzliwości, z którą spotykają się przebywający w Polsce uchodźcy. Prorektor prof. Armen Edigarian wyraził słowa wsparcia i życzył gościom spokojnych Świąt Wielkanocnych. Spotkanie wzruszyło zebranych, dla których konieczność spędzenia Wielkiego Piątku i świąt poza domem i własnym krajem nie była łatwa. Wszystkim naszym ukraińskim gościom życzyliśmy spokojnych świąt oraz tego, by mogli spędzić kolejne święta we własnym domu.

Pliki do pobrania
pdf
Dominika Stopa (2022). Integracyjny Kurs Języka Polskiego i kursy języka ukraińskiego w Jagiellońskim Centrum Językowym. Alma Mater, 233, 16–18
Zobacz galerię zdjęć

Widok zawartości stron Widok zawartości stron