Wyniki sortowane według etykiety: publikacje

Educational Needs of Senior Learners in Learning Foreign Languages

This paper is concerned with the general issues of ageing, learning and focusing on foreign language education for the elderly. Firstly, it examines demographic changes and their consequences. Secondly, it focuses on the phenomenon of “active ageing” and “long-time learning” concept. Furthermore, it studies the more specific issues of why, how and what seniors want to learn when starting or continuing to learn foreign languages. In the paper, the role of an educator is emphasised as well as logistic solutions that institutions providing for seniors adapt.
więcej o Educational Needs of Senior Learners in Learning Foreign Languages
publikacje

The Handmaid’s Tale, which is Margaret Atwood’s best recognizable work to date, has come into the spotlight again in the late 2010s thanks to the publication of two new adaptations, including Renée Nault’s graphic novel. As the story has been translated into the visual medium by an artist from the new generation, able to look at many issues presented there from a different perspective, while also influenced by the changed sociopolitical context, it has gained a new meaning and has become recontextualized to fit the changed circumstances.
więcej o The Handmaid’s Tale vs. The Handmaid’s Tale. The Graphic Novel as a Modern Reading of the Traditional Novel
publikacje

Zmiany jak motyle... Czemu służy konkurs 3MT?

Dwadzieścia wieków logiki przyczynowo-skutkowej wydaje się zmieniać w erę logiki „nieciągłej” i rozwoju skokowego, co budzi pytania: jak przygotować nowe pokolenia studentów do takich zmian? I czy w ogóle możliwe jest przygotowanie się do zmian, o których czasami nie da się nawet pomyśleć, nie mówiąc o ich przewidywaniu? Konkurs Three Minute Thesis (3MT) stwarza okazję do dyskusji nad kompetencjami transwersalnymi, przekrojowymi, które w bardzo wąskim dydaktycznym zakresie mogą stanowić jedną z wielu odpowiedzi na postawione pytania.
więcej o Zmiany jak motyle... Czemu służy konkurs 3MT?