Skip to main content

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Prawdopodobieństwo jako instrument retoryczny

Prawdopodobieństwo jako instrument retoryczny

Choć prawdopodobieństwa łączymy dziś przede wszystkim ze statystyką i matematyką, to termin ten sięga także obszaru mniej wymiernego - wiary, zaufania, przesądów, przekonań. W serii Monografie FRNP ukazała się praca Prawdopodobieństwo w retoryce antycznej poświęcona temu drugiemu rodzajowi prawdopodobieństwa. Jej autor, dr. hab. Marek Hermann z Jagiellońskiego Centrum Językowego UJ, był gościem audycji Dwójki Polskiego Radia

Prawodopodobieństwo w retoryce antycznej to rozprawa o kilku odmianach tego typu argumentacji. Dla starożytnych teoretyków sztuki wymowy prawdopodobieństwo było jednym z ważniejszych instrumentów retorycznych. Pojęcie prawdopodobieństwa występowało już w mowach bohaterów Homeryckich. Posługiwali się nim pierwsi sycylijscy przedstawiciele retoryki, Koraks i Tejzjasz, uchodzący za jego wynalazców. Korzystał z niego także Gorgiasz, który rozkochał Ateńczyków w sztuce wymowy. Antyfont, specjalista od mów w procesach o morderstwa, uznawał prawdopodobieństwo za podstawowy instrument sztuki retorycznej. Zainteresowanie, jakie wzbudzało prawdopodobieństwo wśród greckich teoretyków sztuki wymowy, wynikało z przeświadczenia, że mówienie prawdy nie zawsze jest korzystne i przekonujące. Stąd odwoływanie się do innego rodzaju technik. Jak starożytni, a także współcześni adepci retoryki posługują się prawdopodobieństwem, jak wykorzystują je w sztuce agumentacji – o tym w rozmowie z autorem książki Prawdopodobieństwo w retoryce antycznej.

🎧 Audycja Prawdopodobieństwo jako instrument retoryczny

Dr hab. Marek Hermann jest filologiem klasycznym, wykładowcą języka łacińskiego i literatury antycznej, pracuje w Jagiellońskim Centrum Językowym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tekst: Polskie Radio 
Fotografia: Marta Woynarowska / Foto Gość

Web Content Display Web Content Display